Около 250 хиляди българи са със сбъркани гени. Те или страдат от някакво наследствено заболяване, или имат висок риск да го развият, казва пред "Телеграф" проф. д-р Иво Кременски от националната генетична лаборатория.
Почти всяка пета бременност у нас завършва със спонтанен аборт, който може да е знак за генетично заболяване. Такива увреждания се срещат често в ромските общности заради случаите на кръвосмешение, обясняват специалистите. В последните години у нас са открити 11 нови генетични болести, повечето от които са в гетата.
Генетичните заболявания засягат ДНК или хромозомите. Те са около 80-85% от т.нар. редки болести, които се срещат с честота по-ниска от 1 на 2000. У нас с подобна обремененост са 3-5% от всички новородени и 5-6% от населението на страната, казва проф. Кременски.
Едни от най-честите тежки генетични заболявания, които се откриват и в България, са средиземноморската анемия или т-нар. болест бета-таласемия. Клинично здравите носители на болестта у нас са 3% от населението. Друго заболяване, предавано по генетичен път, е муковисцидозата, характеризираща се с нарушени функции на жлезите.
Поради затворения характер на определени общности някои от генетичните болести са по-чести заради големия шанс за срещи между дефектни гени. Например деца, родени в някои ромски групи, по-често страдат от муковисцидоза, както от невромускулни заболявания.