Чуждите медии: Нестабилността в България продължава

Политическа нестабилност в България продължава, след като предсрочните избори за трето правителство за по-малко от две години не успяха да дадат ясен резултат.
Това пише в днешния си брой британският в. "Гардиън", цитиран от БТА. 

София е изправена пред перспективата за нова нестабилна правителствена коалиция, тъй като според първите прогнозни резултати в новия парламент влизат осем политически партии, отбелязва и американският в. "Ню Йорк таймс".

Бившият министър-председател десноцентрист Бойко Борисов излезе начело, но е далеч от необходимото му абсолютно мнозинство. Следващият парламент се очаква да бъде много раздробен, което подсилва несигурността и съмненията, че десноцентристите са способни да формират коалиция, коментира френският в. "Либерасион".

Възможността за политическа безизходица нараства, тъй като Борисов изключи възможността за коалиция със социалистите или ДПС и бе уклончив и за сътрудничество с Реформаторския блок.

Въпреки това е малко вероятно ГЕРБ да намери политически съюзници сред малките партии - три националистически и една левоцентристка - които ще разполагат в парламента с шепа места, след като преодоляха бариерата от 4 процента, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Компромисът между многото партии ще бъде ключов, ако се състави правителство. Страната е изправена пред неотложни вътрешни и международни проблеми, като започнем от най-тежката банкова криза от близо две десетилетия и стигнем до няколко спорни точки между София и Европейската комисия, казват политически анализатори, цитирани от американския в. "Уолстрийт джърнъл".

Новото правителство трябва да даде тласък на икономическия растеж, да се справи с корупцията и организираната престъпност. То обаче се налага освен това да търси баланс във външните отношения на София. 

От една страна, България се нуждае да запази традиционно силните си връзки с Русия - източник на газ, туристи и инвеститори. Но в същото време то трябва да се придържа към Брюксел, който заедно с Вашингтон иска България да отслаби връзките си с Москва заради украинската криза, отбелязва "Гардиън".

Руски медии
 също отразяват и коментират парламентарните избори в България. За "победа на опозицията" пише в. "Независимая газета". В междинните резултати "водят привържениците на ЕС", акцентира "Московский комсомолец".

Партията "Граждани за европейско развитие на България" начело с бившия премиер Бойко Борисов получава 33 на сто от гласовете и е далеч преди основния си конкурент БСП с 15 процента и ДПС с 14 на сто. Това означава, че за създаване на правителство ще трябва да бъде създадена коалиция. И много неща ще зависят от позицията на други четири партии, преодолели бариерата. Сред тях са партията на турското малцинство и националистическата "Атака", която настоява за излизане на България от ЕС и тесен съюз с Русия. Съюзник на ГЕРБ може да стане и националистическият "Патриотичен фронт", който иска забрана на етническите партии и ограничения за циганите, живеещи в България, се казва в материала.

"Важен въпрос останаха по време на изборите отношенията с Русия", изтъква той и дава пример: "На срещи с избиратели Бойко Борисов заявяваше, че смята ситуацията около Украйна за извънредно сложна, но подчертаваше, че санкциите срещу Русия са прекомерно сурови".

Борисов неведнъж заяви в интервюта, че има добър контакт с канцлерката на Германия Ангела Меркел. При все това на среща с избирателитой обеща, че ако бъде назначен за премиер, ще избере за първото си посещение Русия. Целта му ще е да преговаря с Владимир Путин за по-нататъшното строителство на "Южен поток". ГЕРБ заявяваше по-рано, че е съгласна договорът да бъде продължен, само ако бъде одобрен от ЕС, но Борисов твърдеше, че знае как да уреди появилите се проблеми, напомня "Московский комсомолец".

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от Светът

Последни новини