Коалицията между НФСБ и ВМРО Патриотичен фронт и АБВ ще влязат в парламента. "Атака" също има шанс да прескочи бариерата, сочат данните от изследване на АФИС.
Това е първото проучване, което отчита толкова висок резултат за националистите и особено за партиите на Георги Първанов и Волен Сидеров, които, според всички останали социолози, събират едва около и дори под 3%.
Данните от проучването на АФИС обаче класират АБВ дори пред партията на Николай Бареков. Цифрите показват:
- ГЕРБ - 34.3%
- БСП - с 23.7%
- ДПС - 10.1%
- Патриотичен фронт - 5.5%
- Реформаторски блок - 5.5%
- АБВ - 5.3%
- "България без цензура" - 5.0%
- "Атака" - 3.9%
Така, според изследването, 8 партии имат шанс да влязат в парламента, а други три партии демонстрират потенциал да прескочат бариерата от 1%: "Зелените", "Глас народен" на Светльо Витков и "Движение 21" на Татяна Дончева.
По тези данни разпределението на депутатите в НС би било следното:
Мандати/Брой на парламентарни партии 3 4 5 6 7 8
ГЕРБ ........................................................121 .... 112 .... 104 ...... 98 ...... 92....... 88
БСП ......................................................... 83 ...... 77 ...... 72 ...... 67 ...... 64....... 61
ДПС ......................................................... 36 ...... 33 ...... 31 ...... 29 ...... 27....... 26
ПФ ........................................................... 18 ...... 17 ...... 16 ...... 15....... 14
РБ ........................................................... .17 ...... 16 ...... 15....... 14
АБВ .......................................................... ...... 15 ...... 14....... 14
ББЦ ....................................................... .... .......... ...... 13....... 13
Атака .......................................................... .......... .................. 10
"За изминалите близо 25 години не сме имали нито един подобен случай. Особеното на сегашното силно фрагментирано политическо пространство е, че се случва при спадаща, а не при покачваща се избирателна активност. Сигурно е само едно – не може да има еднопартийно парламентарно мнозинство", коментират от АФИС.
И допълват, че докато през миналия месец очакванията са били за около 50-55% избирателна активност - или около 3,5-3,6 млн. души, в средата на септември тази прогноза търпи съществена корекция до едва 45-50% активност или 3-3,2 млн. души.
Трусовете в Реформаторския блок са се отразили негативно на подкрепата за него. Единствено при дясната формация има отлив на потенциални избиратели - през август резултатът им е бил 6.3%, а през септември - 5.5%, сочи проучването.
"Обикновено се смята, че ниската избирателна активност облагодетелства големите партии. В случая има обратна тенденция, тъй като по-широките и по-богатите периферии на големите партии се свиват, докато малките партии остават на подкрепата на твърдите си ядра, които могат да се окажат достатъчни за крайния успех", се казва още в анализа на социолозите.
Според тях това е причината малки партии с по-твърди ядра, като Патриотичен фронт, АБВ и "Атака" да стоят на терена по-стабилно в сравнение с партии, като РБ и ББЦ, които биха имали сравнително по-големи шансове при средна или висока избирателна активност".
Изненади от т. нар. "скрит електорат" могат да дойдат, но те биха били в полза на една-единствена партия - ДПС, коментират още от АФИС.
Изследването е проведено от 9 до 14 септември, анкетирани са 1200 лица.
Коста
Алек
анонимен
Кирил
Кирил
fff.112
Осъзнай се народе....!