Епидемията от ебола в Западна Африка излиза от контрол, това е суровата истина, заяви Барак Обама.
Президентът на САЩ Барак Обама призова международната общност да действа по-бързо и да направи повече за ограничаване на разпространението на смъртоносната болест, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
"В Западна Африка сега има епидемия от ебола, каквато не сме виждали по-рано. Тя излиза от контрол, става все по-лошо", каза президентът след среща с водещи представители на американските здравни власти.
Сега има безпрецедентна епидемия, която застрашава глобалната сигурност, подчерта президентът. Обама обаче оцени като "крайно ниски" вероятността болестта да достигне САЩ.
Държавният глава обяви новите мерки на САЩ срещу епидемията при посещение в Центъра за контрол и превенция на заразните болести в Атланта (CDC). Засилените мерки на САЩ, които бяха поставени под натиск от регионални лидери и международни организации да заемат водеща роля в борбата с вируса, включват изпращане на 3000 военни в региона, включително лекари и санитари, които ще лекуват и провеждат обучения, инженери, които да подпомагат строителството на клиники и експерти по логистика, които да помагат за транспорта на пациентите.
Военнослужещите няма да се грижат пряко за заразени с ебола, уточни говорителят на Белия дом Джошуа Ърнест. Голяма част от тях ще бъдат настанени във временна база в Сенегал, а други - в Либерия. Те ще построят заедно с местните власти 17 клиники с по 100 легла за пациенти, заразени с ебола, в Либерия, Гвинея и Сиера Леоне, допълва ДПА.
Обама обяви също така, че генерал Дарил Уилямс, ръководещ американските войски в Африка, ще оглави военния команден център в Либерия.
Австралия обяви, че незабавно ще предостави допълнителни 7 млн. австралийски долара (6,4 млн. щ. долара) за подпомагане на международните усилия за борба с епидемията от ебола в Западна Африка, предаде Асошиейтед прес. Страната вече се ангажира да предостави 1 млн. австралийски долара.
Съветът за сигурност на ООН ще се събере на спешно заседание в четвъртък, 18 септември. Главният координатор на ООН за борба на епидемията Дейвид Набаро заяви, че за справяне с бедствието в Западна Африка са необходими един милиард долара, тоест 10 пъти повече от заявеното преди месец.