Малки корекции в начина на живот могат да намалят чувството на изтощение през целия ден и да ви помогнат да подобрите съня си.
Кога за последен път отидохте на разходка или си приготвихте здравословна храна? Натовареният ни график заличава шанса да водим здравословен начин на живот, но можем да спазваме няколко прости неща, за да се чувстваме енергични и да си почиваме наистина качествено.
На първо място изключвайте телефона си, който 100% е включен 24 часа в денонощието. Правилното хранене също е важно, за да се чувствате отпочинали. Страничните ефекти на лошите навици са загуба на памет, объркване, липса на концентрация, високо кръвно налягане, затлъстяване, сърдечни проблеми и депресия. Ползите от една добра почивка през нощта от друга страна включват загуба на тегло, имунитет към инфекции, по-добра памет и възможност да учите и запомняте повече нови неща. Разчитането на кофеина и захарта е сигурен знак, че не си почивате правилно. Симптомите са по-чести настинки, постоянно чувство на глад, тъга и липса на желание за секс. Много хора посягат към приспивателните, почувстват ли, че нищо друго не помага, но те не само са пристрастяващи физически и психически, но и ви карат да се чувствате сънливи или като след пиянска нощ на другия ден.
Яжте ядки, най-вече орехи, които предизвикват сънливост заради протеини, калий и селен. Спанакът, богат на калций, също може да помогне на организма произвежда мелатонин. Други добри храни са нахут, скариди, омари. Яжте салата заедно с вечерята си, която релаксира мозъка. Можете да сварите марули в гореща вода и да ги изпиете преди лягане.
Вашето тяло се нуждае от витамин B6, за да произведе мелатонин и серотонин. Храни, богати на B6, са риби като риба тон, камбала и сьомга, както и пресен чесън и шам фъстък. Някои храни с висок гликемичен индекс като хляб и тестени изделия, могат да предизвикат сън. Това е така, защото те предизвикват скок в нивата на кръвната захар и инсулина, след който можете да се почувствате уморени. Чаят от лайка съдържа глицин, който отпуска нервите и мускулите и може да действа като леко успокоително. Не пийте кафе след 14:00 часа. Някои хора вярват, че алкохолът помага да заспят, но това всъщност води до по-малко регенеративна дрямка, така че тялото не почива добре, а се чувства уморено на следващия ден. Изключете телевизора, компютъра, смартфона поне час преди лягане, тъй като светлината на електрическите уреди стимулира мозъка. Започнете да си почивате 30 минути преди лягане, слушайте релаксираща музика и не правете нищо. Опитайте се да си набавяте еднакво количество часове сън, дори и в почивни дни. Това позволява на тялото ви да знае кога да отделя хормоните, необходими за съня. Вземете гореща вана. Заспиването обикновено е споходено с покачване на температурата. Ако я повишите изкуствено и се върнете в хладната си спалня, ще помогнете на организма да бъде по-възприемчиви към промяна на неговата температура. Помагат и обезмаслено мляко и банани преди сън, които съдържат калций и триптофан.