Wikipedia се обяви против правото да бъдеш забравен в интернет

Джими Уелс

Wikipedia се обяви категорично против решението на европейски съд, че всеки човек в интернет има право да бъде забравен. Според организацията това е равносилно на "цензура на вярна информация", казват нейните ръководители на пресконференция в Лондон.


Решението на съда заплашва Wikipedia и може да има сериозни последствия за свободната енциклопедия, казват още нейният основател Джими Уелс, изпълнителен директор Лила Третиков и главен съветник Джеф Бригъм. Според тях подобно решение всъщност не позволява на организацията да реализира мисията си да предоставя безплатен достъп до човешкото познание на всеки.

"Проектът Wikimedia, включително и Wikipedia, са основани на вярата, че всеки може да има достъп до това знание навсякъде, но това е възможно само, ако хората могат да участват в него без резерви и това означава, че тяхното право да създават съдържание, включително и спорно съдържание, трябва да се защитава", казва Уелс, цитиран от блога TechCrunch.

Wikipedia обяви, че вече е получила пет уведомления от Google, че нейни страници са били свалени от търсачката след искания на потребители. Тя посочва, че медиите получават повече подобни искания за сега, но те заобикалят проблема, като създават нови страници със същото съдържание, които отново се индексират и практически привличат повече внимание към информацията, която е поискана да бъде "забравена". Причината за тази възможност е, че в момента потребителите упоменават конкретни линкове за даденото съдържание един по един. Така един и същи текст може да се появи много пъти в мрежата и за всеки от тях трябва отделно искане.

От Wikipedia очакват, че все пак ще бъде намерено някакво решение. Организацията обаче няма да промени позицията си.

Междувременно тя публикува и своя първи доклад за получени искания от правителствата по света да предаде данни на конкретни потребители. За периода юли 2012 г. до юни 2014 г. Wikipedia е получила общо 56 искания. Най-много те са от САЩ - 21. Повечето молби са били отказани, като за едва осем от тях Wikipedia е предала данни. И осемте иска са отново в САЩ. Искания от българските власти няма.

Исканията към Wikipedia да свали конкретно съдържание са 304 за същия период. Нито едно от тях не е било удовлетворено. Има и една молба от България, която е била в периода юли - декември 2013 г., но Wikipedia не уточнява нейното естество.

Единствено на известен успех се радват притежателите на авторски права. Те са изпратили 58 искания за сваляне на съдържание, като 41% от тях са били изпълнени.

Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини