Квези Махеми обикаля капаните и събира уловения там дивеч. С част от плячката ще нахрани семейството си. Друга ще продаде на пазара. Глухото му село в Гана гладува, а ресторантите в Акра плащат добре за дивеча. Особено се търси плодният прилеп - смятат го за деликатес.
За нещастие именно това животинче с размера на малко коте е главен виновник за епидемията от ебола. Според изследванията
прилепът и плъховете са основни носители на вируса и го предават на човека и други животни като маймуни и антилопи.
Вчера Лондон би тревога, че ебола може да плъзне във Великобритания именно от такъв заразен дивеч. 7500 тона нелегално месо влизат във Великобритания всяка година. Голяма част пристига от Африка, пише в. “Дейли мейл”.
Екзотичните животни идвали разфасовани и често ги представяли за говеждо. И африканци, посещаващи роднини в Лондон, пренасяли тайно в куфари мръвки - сушени или пушени, но често и сурови.
Според природозащитници от “Борн фрий уайлд” от Черния континент на черно се доставя месо от жираф, зебра
и дори защитени видове като горила и слон. През 2012 г. разследване на Би Би Си откри на пазара в Северен Лондон месо от плъх и шимпанзе.
В Западна Африка преди дни забраниха консумацията на прилепи от семейство Pteropodidaе заради смъртоносната болест. Но там търговията с нелегален и непроверен за ебола дивеч е бизнес за стотици милиони. За бракониерите в тези бедни райони това е единственият поминък. При това те нямат представа, че разпръсват зараза, пише “Дейли мейл”.
Трудно е да се определят мащабите на улова, тъй като дивечът се консумира у дома или отива на местните пазари. Но чрез контрабандата той теоретично може да стигне до всеки ресторант в света
“Много диви животни носят вируса, а дивечът често е лошо сготвен. Месото, предизвикало сегашната епидемия, може спокойно да се появи на пазарна сергия в Лондон”, смята проф. Робърт Дингуол от университета “Нотингам Трент”.
Организацията на ООН по прехраната и земеделието ограмотява ловци в отдалечени африкански райони и им обяснява, че заразата с ебола се хваща от консумация на дивеч.
Много от примитивните жители там смятат, че чужденци или местни магьосници са пуснали вируса убиец.
СЗО обяви вчера, че отпуска 100 млн. долара за борба с епидемията. Парите са за превенция и научни изследвания.
Следващия месец САЩ започват да изпробват върху хора експериментална ваксина срещу ебола, съобщи Си Ен Ен. Медикаментът е дал положителни резултати при опити с примати.
Според учените обаче първите ваксини няма да се появят масово по аптеките преди 2 до 6 години.
Вчера от Африка в Атланта бе пренесен за лечение болен от ебола американски здравен работник.