От днес теглим потребителски кредит по нови правила. С промените в Закона за потребителския кредит банките вече ще могат да променят едностранно лихвите само в случаите, когато в договора изрично е предвидена възможност за намаляване или увеличаване на разхода по кредита.
Отменя се и събирането на такси и комисиони за усвояване и управление на кредита. На заемодателите се дава възможност единствено да събират такси и комисиони за допълнителни услуги, свързани с потребителския кредит, като не може да събира повече от веднъж такса за едно и също действие.
Заемите до 400 лева вече също подлежат на регулация, като по този начин действието на закона вече обхваща и фирмите за бързи кредити.
Договорът за потребителски кредит трябва да се сключва в писмена форма, на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт - не по-малък от 12, в два екземпляра - по един за всяка от страните по договора. Така се премахва дребният шрифт от договорите за кредитиране, информира Дарик.
Въвежда се максимално допустим годишен процент на разходи (ГПР) по потребителските кредити, който не може да бъде по-висок от петкратния размер на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута.
Тази лихва се определя от основния лихвен процент на БНБ плюс надбавка от 10 процентни пункта. Т.е. към момента ГПР по потребителските кредити не може да надвишава 50.15%, тъй като основния лихвен процент на БНБ е 0.03%. В ГПР се включват договорената лихва и дължимите такси и комисионни към банките.
Таксата за предсрочно погасяване беше ограничена до най-много 1% от отпусната сума и то само ако рефинансирането се извърши през първата година след взимането на кредита. След изтичането на първите 12 месеца, банката няма право да начислява такава такса.
С измененията в закона, при кредитите с променлива лихва, фиксираната надбавка не може да се променя едностранно от заемодателя за целия срок на кредита.