Казваме нещата частично, защото не искаме да всяваме допълнителна паника, заяви Константин Тренчев |
Регистрирана в Швейцария фирма иска да купи дълга на НЕК, алармираха от КТ Подкрепа. Според тях се готви приватизация “дълг срещу собственост“.
Казваме нещата частично, защото не искаме да всяваме допълнителна паника, заяви днес на пресконференция президентът на синдиката д-р Константин Тренчев, цитиран от БТА.
Той изрази опасението, че при служебен кабинет ще започне масова подмяна на директори на държавни предприятия.
По последни данни дълговете на НЕК възлизат на 3 млрд. лв. Миналата година собственика на НЕК - БЕХ, успешно пласира емисия облигации, за да покрие част от тези дългове.
Според ДКЕВР, половината от тях са за "Цанков камък" и АЕЦ "Белене".
Според съветника по енергийните въпроси на синдиката Ангел Божилов е тревожен фактът, че НЕК генерира загуба 1 млрд. лв. годишно.
"Засичаме опити на определени кръгове да вървят към скрита приватизация", каза Божилов.
Според него изкупуването на задължения на НЕК към БЕХ от частно дружество има една единствена логика - никой не иска да придобива дружество, което законово генерира 1 млрд. лв. загуба на година.
"Зад подобно изкупуване могат да стоят единствено и само краткосрочни, спекулативни цели", отбеляза Божилов.
По думите му същата компания се намесва в плана за оздравяване на ТЕЦ "Варна", но не пожела да назове името й.
"Не бива да се забравя, че в НЕК има подценени активи - язовири и каскади - почти една трета от българската енергийна система. Ако влезе чуждестранен инвеститор по схемата "дълг срещу собственост", незабавно ще трябва да бъде реструктуриран пазарният модел на НЕК", каза още Божилов.
Той обясни, че за да се покрие текущият дефицит на годишна база в НЕК от 1 млрд. лв., е необходимо повишение на цената на електроенергията с 35-40 процента.
"Ако трябва да се покрият и вече натрупаните задължения на НЕК, това увеличение трябва да бъде от 80 до 100 процента", смята Божилов.
Според него идеята, че подобни стратегически предприятия могат да бъдат оздравени чрез приватизация, е твърде компрометирана.
По думите му още през май миналата година "Подкрепа" е дефинирала в своята програма дефицита от 1 млрд. лв. в бюджета на НЕК.
Божилов посочи, че само през последните 19 месеца на синдиката се е наложило да се среща с трима премиери и с четирима министри на икономиката, които е трябвало да бъдат убеждавани в необходимостта от неотложно реструктуриране на отрасъла с цел оздравяването му.
"Когато един министър има срок на годност 3-4 месеца, не можем да очакваме от него развитието на трайна и стабилна политика в отрасъла", коментира съветникът по енергийните въпроси на "Подкрепа".