ДКЕВР призовава депутатите да приемат спешни законодателни мерки в сектор “Енергетика“. Съществувала “правна дупка“ при отнемане на лицензи.
Това съобщи членът на ДКЕВР Еленко Божков по време на обществено обсъждане, цитиран от БГНЕС
Той сигнализира, че в Закона за енергетиката съществува правен вакуум по отношение на процедурите по отнемане на лиценз и по-конкретно т.нар. "карантинен режим", който следва подобни действия от страна на ДКЕВР.
Божков даде за пример банковата система и последните събития около КТБ като посочи, че там системата е много по-подготвена.
В енергетиката този въпрос не е изпипан, поради което предлагаме промяна, свързана с институцията на особения управител, обясни Божков. Такава институция съществува и в момента, но нейните правомощия не са регламентирани.
На практика става дума за влизането на квестори, подобно на тези в банковата система, в енергийните дружества, обясни Божков.
След заседанието той призна пред медиите, че тези и други желани от ДКЕВР поправки вече са предложени на народни представители, тъй като ДКЕВР сам по себе си няма право на законадателна инициатива.
Запитан дали настояването за спешни промени от страна на ДКЕВР в тази посока може да се счита за сигнал, че се готви отнемане на лиценз на някое от ЕРП-тата, Божков отвърна, че регулаторът и държавата при всички положения трябва да са готови за различните възможни сценарии от правна гледна точка.
Еленко Божков постави в дневния ред на Обществения съвет темата за дългосрочните договори с американските ТЕЦ-ове и ВЕИ мощностите и посочи, че поради наличието на този проблем ДКЕВР настоява в кратки срокове да се приеме Закон за възобновяемите източници, който да позволи на комисията да ограничава размера на зелена енергия до считания за необходим.
ДКЕВР ще предложи и законодателни промени, свързани с финансирането на комисията, които да отговорят на обвиненията в зависимост, които комисията получава в последните месеци, посочи Божков.
"Всеки се упражнява върху нас и от това не печели нито гражданското общество, нито държавата", категоричен бе той.
Комисията ще предложи още и поправки, които да регламентират създаването на Обществен съвет към ДКЕВР, който да има право да отлага и връща за ново разглеждане решения на комисията, което ще способства за по-голяма прозрачност и справедливост в работата на регулатора, обясни Божков.