ГЕРБ поиска изслушване в парламента на здравния министър Таня Андреева заради задълбочаваща се криза в системата. От БСП и ДПС обаче не се съгласиха.
Предложението за включване на точката в седмичната програма на Народното събрание беше отхвърлено и при прегласуване. "За" бяха 89 депутати, "против" - 75, 16 се въздържаха, предаде БТА.
Последните няколко дни ситуацията в здравеопазването се изостри, над 150 работещи в софийската Спешна помощ са подали оставки в защита на директора, но и срещу безобразията в системата, аргументира искането Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Тя уточни, че на фона на задълбочаваща се криза следва да бъде чут отговорът на министъра дали екипът й разработва някаква концепция да се успокои системата.
"Недопустимо е София, а вече и цялата страна, да останат без спешна помощ", коментира Атанасова.
Отхвърлено беше и искането образователният министър Анелия Клисарова да бъде изслушана относно препоръката на Европейската комисия за приемане на Закона за училищното образование.
Жива верига срещу временния шеф на Спешна помощ
И днес медиците в столичната Спешна помощ очакваха с жива верига назначения от здравния министър временен директор. Те не отстъпват от исканията си - по-високи заплати, нормални условия на работа и връщане на поста на отстранения им шеф д-р Георги Гелев, съобщи bTV.
Днес е първият работен ден на поста на д-р Александър Златанов, а плановете му за разрешаване на проблемите в Спешната помощ вече са в ход. Той започва преговори със Столичната община за създаване на изнесени центрове в кварталите „Младост" и „Люлин".
Лекарите, медицинските сестри и санитарите отново протестират пред Министерството на здравеопазването, тъй като не са доволни от срещата с министър Андреева.
Междувременно от вчера протестът на лекарите от Спешна помощ в София прераства в национален. В писмо на председателя на Националната асоциация на работещите в спешната помощ до министъра и до медиите се изтъква, че заетите в сектора считат, че проблемите им се решават частично, персонифицират се пропуските и така се избягва системният анализ и окончателното им решаване с конкретни действия и нормативни промени.