Европейската комисия ще вземе мерки спрямо България по отношение на "Южен поток", за да бъдат изпълнени всички европейски норми, обяви Жозе Барозу.
Председателят на ЕК каза това тази нощ на заключителната пресконференция след срещата на върха на ЕС, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
"По въпроса за енергийната сигурност ЕС трябва наистина да говори в един глас. Отделни разпоредби (на междуправителствените споразумения между Русия със страни от ЕС) не съответстват на европейските норми и ЕК ще вземе мерки, за да осигури тяхното спазване", заяви Барозу.
Барозу е информирал премиера Пламен Орешарски, с когото се срещна по-рано вечерта, че Европейската комисия ще предприеме мерки спрямо България заради неспазване на европейските правила в споразуменията за „Южен поток”, предаде БНР.
Орешарски е уверил Барозу, че България ще се съобрази с препоръките на ЕК и очаква нейните коментари, за да бъдат отразени преди окончателното гласуване на закона за енергетика.
Текстовете, внесени от депутати от левицата и одобрени на първо четене, създават нова категория - "морски газопровод", който е изключен от правилата за достъп на трети страни (т.е. на доставчици на газ, несвързани със собствениците на тръбата).
Целта е морската част на "Южен поток", която навлиза на 24 км в българска територия (териториални води и суша), да има правен статут все едно, че не стъпва на европейска територия.
Сигурно ще има бележки и за начина, по който е извършена процедурата за избор на изпълнител, призна Орешарски.
Българо-руският консорциум "Стройтрансгаз Консорциум ДЗЗД" бе избран вчера да изгради частта от "Южен поток" на територията на България.
Според ИТАР-ТАСС, изявлението на председателя на ЕК е реакция именно на съобщението за този избор.
"Информирах премиера за намеренията на ЕК в това отношение. Ние трябва да гарантираме, че правилата на вътрешния пазар се спазват, защото вярваме, че в този случай излагаме на риск енергийната сигурност на България и европейската енергийна сигурност", заяви Жозе Барозу, цитиран от БНР.
Председателят на ЕК подчерта, че комисията следи от месеци ситуацията в България и е изцяло наясно с нея, и добави:
"В Европейския съвет днес аз не оставих място за илюзии – ние ще действаме всеки път, когато преценим, че правилата на вътрешния пазар, свързани с енергетиката, не се спазват. Според нас случаят със споразуменията, постигнати или сключени от България, е такъв.”
Миналата есен еврокомисията започна антимонополно разследване относно проекта "Южен поток", тъй като споразуменията за неговото построяване противоречат на нормите на "третия енергопакет" на ЕС, припомни ИТАР-ТАСС. Според агенцията ЕС не се смущава от факта, че тези споразумения са били сключени преди влизането в сила на "третия енергопакет", тоест Брюксел му е придал обратно действие. Русия и ЕС вече са създали работна група по решаването на този проблем.