Астрономи от Дания откриха, че 10199 Харикло е своеобразен кентавър – той е наполовина комета, наполовина астероид. И има два пръстена, пише io9. Те са с дебелина 3 и 7 км.Самият Харикло е миниатюрен – с диаметър едва 250 км. Не представлява опасност за Земята, но и не можем да се приземим на него. Затова единственият начин да научим за него, е като го наблюдаваме отдалече.
Все още не е ясно как са се образували. Астрономите предполагат, че са се появили при сблъсъка на две небесни тела и разпадането на по-малкото от тях през първите дни от съществуването на Слънчевата система.
„Ние не се опитвахме да търсим пръстени около астероиди, тъй като досега никога не сме ги откривали при такива малки космически обекти. Цялото наблюдение на Харикло продължи пет секунди, но през това време успяхме да получим потресаващи снимки на пръстените. Те са ясно отделени един от друг и са съставени от частици лед и дребни камъчета, а разстоянието между тях е 9 километра“, заяви Уфе Йоргенсен от университета на Копенхаген, Дания.
Йоргенсен и неговите колеги са направили откритието, докато са наблюдавали семейство астероиди, които са разположени между орбитите на Юпитер и Нептун и са известни като „Кентаври“.
Неочакваното откритие е накарало Йоргенсен и неговите колеги да извършат серия от повторни наблюдения с помощта на други телескопи, които са потвърдили истинността на първите снимки.
Все още не е ясно как са се образували пръстените на астероида. Астрономите предполагат, че те са се появили в резултат на сблъсъка на две небесни тела и разпадането на по-малкото от тях през първите дни от съществуването на Слънчевата система.