От днес влиза в сила промяната на цените на тока. Цената на дневния ток пада с между 4.12 и 4.90 процента при различните електроразпределителни дружества. Нощната енергия поевтинява с от 3.43 до 6.82 процента.
Решението е публикувано на страницата на комисията.
Битовите клиенти на ЧЕЗ ще плащат по 0,15 лв. за киловатчас дневна енергия, а нощната тарифа ще бъде по 0,09 лв. за киловатчас.
Крайните цени за електрическа енергия за клиентите на EVN с включени мрежови услуги са 0,15 лв. за киловатчас дневна енергия и 0,10 лв. за киловатчас нощна енергия.
Токът за клиентите на „Енерго-про” ще е на цена 0,16 лв. за киловатчас през деня и 0,10 лв. за киловатчас на нощна тарифа.
ЧЕЗ и EVN вече обявиха, че започват извънредно отчитане на електромерите в изпълнение на решението на ДКЕВР за въвеждане на нова цена на електроенергията. От EVN България Електроразпределение съобщиха, че решението поставя дружеството пред необходимостта от преразглеждане на инвестиционните си приоритети в Югоизточна България през следващия ценови период.
Въпреки големите съмнения на много организации, че цените на ток за бизнеса ще нараснат, те не се покачиха. Това заяви народният представител от ПГ на КБ и зам. - председател на Комисията по енергетика към НС Явор Куюмджиев. Той припомни, че в първия ден на настоящия парламент, в дебата за енергетиката, е било съобщено, че цената на електричеството трябва да нарасне до 40 процента. Според Куюмджиев не само се е избегнало увеличението, а се е постигнало намаление с 4,5 %. "Това означава, че ако например, средната сметка за електроенергия на едно домакинство на месец е 100 лв., с намалението от почти 5 процента ние спестихме на всяко българското семейство 20 лева", заяви социалистът, цитиран от БГНЕС.
На въпрос за сметка на какво ще бъде това намаление, Куюмджиев отговори, че така наречените резерви, които са намерени в нея, са отивали в джобовете на малък брой хора. Той обясни, че тази практика ще бъде спряна с три мерки. На първо място е прекратяването на практиката на заводските централи да продават своя ток на преференциални цени, стигащи до 300 лв. за MW/h, изцяло на НЕК, и след това да купуват евтина енергия от 100 лева за MW/h.
Като втора мярка Куюмджиев посочи и намаляването на студения резерв, който се е разпределял непрозрачно и от който са изтичали няколко стотин милиона, годишно. "Плащаха се пари на една централа да седи готова и евентуално да се включи, ако някой източник отпадне", поясни социалистът. На въпрос дали това не е свързано с риск, той обясни, че в съвременна система като нашата, която работи със съседните страни дори и да се получи много тежка авария, може да се внесе енергия, докато се намери друг източник и това ще бъде много по-евтино от поддържането на такива централи.
Куюмджиев обяви, че предстои да бъдат внесени още предложение за изменение в енергийната система, с които се целят три неща. На първо място той посочи нуждата да се спрат доставчиците на монополни услуги да покачват своеволно сметките. Друга промяна, която се цели, е при спор, доставчикът да е този, който доказва дали е потребено съответното количество електроенергия, а не досегашното положение, в което първо потребителят трябва да плати сметката си и тогава да доказва, че сметката му е надвишена.
Като друга мярка народният представител посочи нуждата да се задължат доставчиците да спазват качеството на услугата. Куюмджиев обясни, че тези предложения се внасят в НС сега, за да се използва летният период за широки обществени дискусии. "Ние сме убедени, че това е в интерес на потребителите, но трябва да чуем и тяхното мнение", заяви социалистът.