Жестокостта на турската полиция срещу участниците в антиправителствените протести от вчера има нов епизод. Водните оръдия вече не помитат демонстрантите с просто съединение от водород и кислород, към него има прибавен и лют химикал, който им причинява допълнителни страдания освен болката при събарянето от високото налягане. Информацията за наличието на веществото Oleoresincapsicum във водата бе официално потвърдена. "Премиерата" на нововъдението бе в събота срещу неделя, в 21,00 ч българско време, когато спецчасти щурмуваха и буквално сринаха парка "Гези" въпреки уверенията на премиера Реджеп Тайип Ердоган, че няма да закачат окупиралите го. Най-малко 50 души бяха ранени при операцията на полицията, която използва сълзотворен газ и водни оръдия, в които се твърди, че има отровни вещества, пише в. "Стандарт". Часове преди акцията Ердоган предупреди, че силите за сигурност ще разчистят площад "Таксим", ако демонстрантите, които си бяха направили палатков лагер, не се изнесат преди проправителствените митинги, планирани за вчера. Десетки бронирани автомобили навлязоха на площада и се движеха срещу хората. След това полицията навлезе в парка "Гези", където бяха разположени палатките на протестиращите, събори ги и буквално срина парка със земята, помитайки хората там със сълзотворен газ и водни оръдия.Площад "Таксим" заприлича на бойно поле. Подпалени бяха няколко палатки, от дима и обгазяването наоколо не се виждаше нищо. Полицията не пусна дори лекарите в парка "Гези", за да помогнат на пострадалите.
Последваха жестоки сблъсъци на полицията с демонстрантите. Стълкновенията се прехвърлиха по улиците на мегаполиса. "Опитахме се да избягаме, но полицията ни преследваше. Беше като на война", каза пред Ройтерс Клаудия Рот, съпредседател на германската Партия на зелените, дошла в "Гези" да подкрепи протеста. Тв кадри показаха протестиращи, блокирали основната магистрала към летище "Ататюрк", а други се бяха насочили към основния мост над Босфора. Валията на Истанбул Хюсеин Авни Мутлу защити силовите действия на полицията, като заяви, че тя е атакувала парка "Гези", тъй като там имало маргинални групи. Той потвърди на пресконференция, че в струите има и "медицински разтвор". И отказа да се съгласи с твърдения като "химикали", което според него било "спекулация" и "фалшификация". Водата с "лекарството" се разпознавала по това, че има различен цвят.
Агенция ЕФЕ коментира, че в социалните мрежи се разпространяват мълниеносно свидетелства на очевидци на помитането на лагера в парка "Гези", подкрепени с фотографии, че са получили сериозно раздразнение на кожата, силно зачервяване и сърбеж, след като цветна вода от полицейските оръдия е попаднала върху тях. Мутлу се кълне, че сместа няма вредни последствия или поне не трайни, върху "пациентите". Валията потвърди, че сред задържаните в Истанбул има няколко медици. "Прегрешението" им било, че "помагат на протестиращите".
ЕФЕ посочва, че стотици доктори и медицински сестри доброволно дават дежурства на различни места на протеста, за да помагат на ранените, а в същото време медицинската колегия се оплаква, че Министерството на здравеопазването ги притиска да разкрие имената им. Според правителствения говорител Хюсеин Челик протестиращите обещали да опразнят парка, но не го направили, поради което премиерът Ердоган се бил почувствал излъган.
Атаките на полицията засилиха позатихналото напрежение, населението на азиатския бряг на града в квартала Кадъкьой излезе на демонстрация на булевард "Багдад", няколко хиляди души протестираха, като тропаха с тенджери и тигани. Група демонстранти тръгнаха към площад "Таксим", за да подкрепят протестиращите на площада, но полицията издигна барикада на моста над Босфора и не ги пусна да минат.
Протести имаше и в Анкара, където се състоя седяща демонстрация срещу правителството, полицията с бронирани коли се нахвърли срещу хората, няколко души легнаха пред колите. Вчера сутринта булдозери разчистиха барикадите, издигнати от протестиращи около площад "Таксим" и парка "Гези". Общински работници засаждаха на тяхно място цветя, а полицията бе оградила мястото. По обяд хиляди турци започнаха отново да се стичат към "Таксим". Те започнаха да строят барикади по улиците към площада, чиито подстъпи обаче бяха блокирани от полицията.