Вибрации в унисон - музика против бръчки

Лечението чрез музика набира бързо скорост и популярност и нерядко вече е част от комплексното лечение.

Музиката не е само вид изкуство, но, както все повече се доказва напоследък, и отлично средство при лечението на редица заболявания. Затова и в някои страни вече има дипломирани и сертифицирани музикални терапевти, които вместо (или успоредно лечението с) антибиотици ще ви предпишат например да слушате валсове на Щраус или сонати на Бетовен.

Музиката – емоции в единен ритъм

Ясно е, че музиката влияе на настроението ни, предава емоции. Но по какъв начин може да въздейства на здравето ни? Тялото ни е един идеално настроен организъм, в който всеки орган работи със свой ритъм, създава определени биоритми. Достатъчно е едно „колелце” в него да не функционира както трябва и цялото равновесия се нарушава.

Музиката от своя страна представлява хармонична последователност от различно темпо и ритми, съединени в определена тоналност – на практика своеобразен камертон.

Акустичните вълни, комбинирани в музикална структура, влияят като на психоемоционалната, духовна страна на човека, така и непосредствено на повърхността на тялото и вътрешните органи.

Оздравителният музикален ефект се основава също така на неврохимичните реакции, които активизират съответни зони на главния мозък за изпълнението на една или друга дейност. Така музиката стимулира не само централната нервна система, но и други жизнено важни физиологични системи: сърцето, дишането, мускулите, храносмилането.

Музикалните лекарства

Много болести се предизвикват (поне отчасти) от стрес, нарушения в съня, храненето. За такива случаи специалистите разполагат с арсенал от различни средства и програми – антинервозни, антидепресивни, антистресови.Има музикални подборки, облекчаващи симптомите на заболявания на храносмилателния тракт, сърдечносъдовата система (например вегетативно-съдова дистония, високо кръвно). По време на любопитен експеримент, проведен в клиника в Мюнхен, успоредно с лекарствата на хора, страдащи от храносмилателни разстройства всеки ден били пускани произведения на Моцарт  и Бетовен. В повечето случаи това довело до значително подорбяване на болните с язва и по-бързо възстановяване.

Музикалните терапевти разполагат с поредица от профилактични програми. Така например има терапевтичен курс за работен офис екип, курс за хора, занимаващи се с тежък и монотонен физически труд. Разработени са и специални програми за пациентите на стоматологични кабинети, за центрове по рехабилитация. Разработват се курсове по т.нар. вокалотерапия при лечение на заболявания на белите дробове и сърцето, невротични разстройства (включително заекване и др.). Някои специалисти вече организират специализирани курсове по музикална терапия както за пациенти, така и за хора, които искат да усвоят основите на лечението чрез музика.

Как да изберем стила музика при различни здравни проблеми?

Всеки случай има свои особености. Но всички специалисти са единодушни, че най-добре въздейства класическата музика в различните й жанрове.

Разбира се, всяка самодейност е нежелателна. Само обучен специалист може да направи правилния подбор. Музикалните програми трябва да притежават сертификат за съответствие. Освен това музикалното лечение никога не се прилага самостоятелно, а е част от цялостното лечение на пациента – с лекарства и всичко друго, което лекарите са преценили за необходимо.

Да сме просто слушатели невинаги е достатъчно

Има две основни групи музикотерапия: рецептивна и активна. Първата се счита за пасивна – пациентът просто слуша музиката, която му е предписана. Терапията е индивидуална, т.е. всеки трябва да се подложи на въздействието на музиката в отделна стая. Събирането на няколко пациенти на едно място или посещение на музика на живо няма същия ефект, а страничните дразнители могат дори да я направят вредна. Затова препоръката е човек да слуша отделен в самостоятелно помещение, най-добре със слушалки. А самият запис трябва да е с достатъчно високо качество.

При активната форма на музикотерапия пациентът пее или свири  на някакъв инструмент. Пеенето показва особено добри резултати при децата – освен всичко стимулира развитието на дихателната система. То дава добри резултати и при отказване на цигарите, при бронхиална астма.

Най-мощно влияние върху организма ни оказва музиката от струнни и клавишно-ударни инструменти – тялото буквално започва да вибрира в унисон.

За съжаление музикалната терапия все още е недостъпна за мнозина – нейното приложение при лечението на различни болести тепърва набира популярност. Към момента по-често е нейното прилагане с цел подобряване настроението на пациенти. Данните сочат, че това е съчетано с по-добро функциониране на жизнено важни вътрешни органи, спадане на високото кръвно налягане, намаляване и дори блокиране на болковите симптоми.

Музиката и антиейджинг ефекта

На музиката се приписват и подмладяващи свойства. Макар като цяло това все още да е неизследвана територия, ясно е, че тя влияе на хормоналните нива и подобрява кръвообращението – процеси, които имат отношение към по-бавното стареене на клетките. В момента се разработват и тестват терапевтични системи, които да въздействат не само чрез музика през слушалките, но и чрез специални мембрани, поставени на проблемни зони по кожата и напоени с козметични вещества. Концепцията е, че акустичните и вторични електромагнитни вълни проникват в кожата и стимулират процеса на регенерация.

Източник: zdrave.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от Любопитно

Случаен виц

Последни новини