Бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков обясни, че всички числа, които се посочват за цената на АЕЦ "Белене", са верни.
„Да, има цена 4 милиарда, тя е основната на строителството, но към нея се добавят задължителните инфлационни добавки, добавят се лихвите по кредитите, докато се строи, добавя се инфраструктурата за свързване на централата... В крайна сметка се получават около 10 милиарда. И винаги е било това числото. Първият ден, в който станах министър, а това беше на 28-и юли 2009-а, прочетох писмо на RWE от 13-и юли 2009-а, в което искаха до края на месеца българската страна да каже как от тези 10 милиарда ще финансира своите 5 милиарда. Това е било въпрос, който те са задавали цяла година и отговор не са получили. Проведохме много срещи, на които стана ясно, че България може да финансира своята част единствено чрез избор на друг стратегически партньор и започнахме да работим в тази посока.”
Според Трайков след изваждането на документите от министър Добрев на всички е станало ясно, че БСП, които през цялото време твърдяха, че цената е 4 милиарда, са знаели каква е истинската цена. „Беше необходимо тези документи да се покажат. Никога не е било тайно това, което се съдържа в кореспонденцията с RWE. А 6.3 милиарда са руското разбиране каква трябва да е цената на централата.”
И какво е положението с произвежданата у нас енергия? Към момента България разполага с 35 теца, 86 веца и естествено – АЕЦ "Козлодуй" с два 1000-мегаватови реактора, чийто дял в енергопроизводството се движи около 35%. Данните са на Index Mundi. Според тях годишният износ на България за 2011 г. е 7735 гигаватчаса, което се равнява на 240% спрямо почти 11-милионна Гърция (3233 GWh) и е два пъти повече от реализираното на външния пазар от 19-милионна Румъния (3850 GWh).