Интернет сякаш се запали заради информацията за финансирането на “Пайнер Медиа“ по европейската програма за конкурентоспособност. Вчера стана ясно, че музикалната компания получава 1 918 233 лева безвъзмездна финансова помощ.
Новината беше споделена хиляди пъти в социалните мрежи. Онлайн медиите я поставиха на началните си страници, телевизиите я включиха в централните си емисии, изписаха се хиляди, хиляди коментари. Отношения по темата взеха от екипа на ОП “Конкурентоспособност“, лидерът на БСП Сергей Станишев, пиарът на самата компания, недоволният от ситуацията рапър Мишо Шамара и най-вероятно около 95% от познатите ви.
За часове това се превърна в проблем №1 на държавата и пример затова как “това може да стане само у нас“.
И всички забравиха проблемите във ВМЗ-Сопот, протестите в защита на Иракли и “Дюнигейт“. Димката лети и замъглява останалия поток от информация.
Темата за чалгата винаги е предизвиквала полярни реакция у нас – от откровени призиви за саморазправа с “чалгарите“, през остри думи за интелектуалния капацитет на харесващите тази музика, до изказвания колко е “яка Андреа/ Галена/ Емануела....“.
Не ви ли се струва обаче по-важно на каква цена ще бъде приватизиран ВМЗ-Сопот и дали 800 души няма да останат без работа? Ще бъде ли спряно за постоянно строителството в Иракли, защото в момента е само замразено, и кой стои зад покровителството на незаконното застрояване на Черноморието? Не смятате ли, че “Дюнигейт“ не трябва да затихва под звуците на истеричните крясъци около финансирането на “Пайнер Медиа“, а да се разплете докрай?
Основната цел на димките по време на сражения е да разсейват, да объркват, да отвличат вниманието. Такава е целта и на медийните димки – изкуствени скандали по проблеми без особено обществено значение, но предизвикващи силни първични реакции.
Тази практика не е от вчера и не е от днес. Не вярвам в конспирациите, но псевдоскандал изскача всеки път, когато е напът да се разгори истински скандал.
Изборът на Сотир Цацаров за главен прокурор и подписването на указа за назначаването му от президента Росен Плевнелиев потъна във вълната от възмущение за обърканата снимка в новогодишното обръщение на държавния глава. Да, беше гаф, ама снимката няма да ръководи прокуратурата следващите седем години.
Скандалният фотос на тримата роми, които се гаврят с портрети на Васил Левски, цар Симеон и княз Борис, се появи на 20 октомври – точно, когато течеше целият дебат около въпроса за референдума, махаха се думи, променяха се формулировки и се спореше по първия демократичен референдум. Да, снимката с ромчетата беше скандална, но се появи, когато от обсъжданите решения зависеше дали да се вложат милиарди в дългосрочен инвестиционен проект.
Става въпрос за приоритети и за вкус към жълтото. Защото не винаги най-силно крещящото е най-важното.