Национален протест срещу тоталната забрана на тютюнопушенето в заведенията за хранене и развлечения, ще се проведе днес, 22 ноември 2012 г., съобщиха организаторите.
В София протестът ще се състои на площад "Народно събрание" между 15.30 и 18 ч. Под мотото "Бунтът на масите" собственици и клиенти на заведения ще изразят несъгласието си с въведената от 1 юни т.г. забрана за употреба на тютюн и тютюневи изделия в закрити обществени места. Протести на 22 ноември 2012 г. ще има и в градовете Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Стара Загора, Търговище, Хасково и Шумен.
Протестът ще се проведе под мотото "Бунтът на масите", - празни маси, самотно стоящи на площада, ще символизират ситуацията в ресторантьорския сектор, който е в колапс след въведената забрана. Срив в оборотите беше отчетен още в летния сезон, а с настъпването на есенно-зимното застудяване приходите на някои места спаднаха с 90%. На карта е поставено съществуването на хиляди заведения – особено на по-малките, а хиляди хора ежедневно губят работните си места.
На първо място искаме да бъде отбелязано, че нашият протест не може да се приеме като защита на употребата на тютюн. Нашият протест не е политически и не цели промяна в политическото статукво. Всеки опит да бъде използван като такъв, ще се счита за провокация. Нашите искания са чисто икономически. Касаят направените от нас инвестиции, разходи, взетите кредити и невъзможността де факто да извършваме стопанска дейност, заявяват протестиращите.
Те припомнят, че собствениците на заведения монтираха скъпоструващи съвременни вентилационни системи и въздухонепроницаеми преградни стени (средно по 30 000 лв. на заведение), които направиха напълно безопасна средата както за клиентите, така и за работещите в заведенията по данни от фирмите за оценка на риска на работното място. Инвестицията е в размер на над 50 млн. лв за целия бранш. Това са преки загуби. В опита да се задържат клиентите в заведенията, след налагането на забрана, се налага да правим нови инвестиции в ограждения, преструктуриране на площите, закупуване на външни отоплителни уреди, заплащане на тротоарно право и други разходи, които са непосилни в този момент за болшинството от заведенията в България.
В условие на задълбочаваща се икономическа криза, стагнация, намаляване на доходите на населението, висока безработица, повишаване на цената на електроенергията с 20%, непрестанен ръст на цената на хранителните продукти, повишаване на минималната работна заплата, на осигурителните прагове, въвеждане на все повече нови изисквания за осигуряване на безопасност на храните и екологията, цената на нашия продукт се покачва непрестанно, а пазарът не е в състояние да приеме тази цена. От 4 години браншът работи на ръба на финансовото оцеляване, алармират протестиращите.
По експертни разчети, икономическият ефект от забраната ще се изрази в над 228 млн. лв. по-малко приходи за държавния бюджет годишно, в т.ч.: над 12 млн.лв. по-малко приходи от осигуровки; над 60 млн.лв. по-малко приходи за бюджета от ДДС; над 144 млн. лв. по-малко приходи от данък "печалба". Към преките отрицателни ефекти за бюджета трябва да се добавят разходите за социални помощи и обезщетения при безработица, както и увеличените разходи за контрол. В нашия бранш работят предимно млади хора, до 30 год. възраст, които ще останат трайно без възможност за трудови доходи. Косвените ефекти по отношение на социалната сигурност, отчаянието и бедността са неизчислими, а ефектите за пазара на труда са опустошителни не само за бранша, но и за цялата икономика. По линията на технологичните връзки, стагнацията в сектор "Хотели и ресторанти" ще рефлектира и в други сектори на икономиката, като транспорт, производство и търговия с оборудване, храни, консумативи и др., заявяват протестиращите.
Те протестират срещу "пренебрегване на правото ни на собственост". Размива се границата между обществена и частна собственост. Смятаме, че единствено собственикът на заведението трябва да определя дали да се пуши или не в неговото заведение. При стриктно спазване на изискванията за вентилация и не допускане на лица под 18 годишна възраст в заведение обособено за пушачи. Премахване на свободата на избор на огромната част от българските граждани. Статистиката по целият свят показва, че над 68% от населението не одобрява тази забрана, което я превръща в антидемократична. Неравното третиране на пушачите и ограничаване на достъпа им до обществени места.
Създаването на социално разделение и насаждането на нетърпимост и омраза. Групата на пушачите е заклеймена, вменява и се, че трябва да промени поведението си или да бъде изключена от "правилното" общество. Създаването на огромна враждебност между приятели, съседи и членове на семейството. Насърчаване мисленето в посока, че правителството може и трябва да се намеси, за да спре едни хора да правят това, което лично одобряват, което при действащите досега разпоредби за обособяване на места за пушене и такива без цигарен дим не съществуваше като проблем.
Лицемерието на тази забрана. Държавата прибира над 1 800 000 000 лв. годишно от акциз на тютюневите изделия. Държавата продължава да субсидира производството на тютюн. Приходите от продажба на цигари са нараснали с 8% след забраната по данни на Министерство на финансите. Вменяването единствено на нашият бранш, да понесе тежестта за борбата срещу пасивното и активно тютюнопушене.
Не отчитане на националния манталитет, обичаи и начин на живот на българското население, конкретните национални климатични и културни особености, вкл. големият процент от населението, употребяващо тютюневи изделия, заявяват гражданите. Създаването на изключително благотворна среда за корупция и нелоялна конкуренция, защото държавата не е в състояние да гарантира 100% спазване на приетия закон от всички.
Твърденията, че това е "европейска практика". Само в пет държави от ЕС (Ирландия, Обединеното кралство, Гърция, Испания и Унгария) има наложена стриктна забрана за употреба на тютюневи изделия на закрити обществени места. Три от страните (Унгария, Гърция, Испания) вече са предприели стъпки за нейната отмяна, поради установените икономически и социални вреди. Либерализация на първоначално въведената тотална забрана на тютюнопушенето въведе и Хърватска, след като оцени ефектите от забраната като икономически негативни. В края на 2011 г. Холандия също смекчи режима, а министърът на здравеопазването, благосъстоянието и спорта Едит Схиперс заяви, че вярва в свободата на избор на пушачите, и че холандското правителството "е отишло твърде далеч в налагането на правила срещу пушенето". В края на септември т.г. чрез референдум Швейцария също отхвърлиха забраната.
Уверени сме, че борбата с тютюнопушенето, трябва да се води с просветителски (образование, разяснение, убеждаване), а не с репресивни средства. Световният опит го доказва. Многократно сме предлагали своите заведения напълно безвъзмездно на държавата за провеждане на такава дейност. Като цяло, забраната не решава проблемите за здравето на нацията". Пример за това е най-висок процент на смъртност вследствие дихателни заболявания във Великобритания и Ирландия, където забраната е най-радикална и е въведена най-отдавна. Стресът и липсата на перспектива са най-вредни за нацията, алармират още протестиращите.
Те настояват за изготвяне на икономическа оценка на въздействието на въведената рестриктивна мярка и получаване на компенсации от държавата за пропуснати ползи и понесени загуби от приемането на този закон; Спешно регламентиране на възможност за обособяване на заведения (или части от заведения) за обществено хранене и развлечения, достъпни за пушачи; Въвеждане на стимули за доброволно приемане на забраната, вкл. данъчни бонуси за тези, които изберат да забранят пушенето в собствените си заведения; За разлика от протестиращите лекари, миньори, майки, пенсионери и други граждани, ние не искаме държавата да ни дава пари, помощи, дотации. Ние настояваме държавата да ни остави да работим и да запазим своя персонал и инвестиции в услуга на обществото, информира още БГНЕС.
Този протест е вследствие на безпрецедентно обединение на огромната част от собственици на заведения в България: Браншова асоциация на ресторантьорите в София; Движение "Свободен избор" – обединение на собственици на големите клубове и нощни заведения в София; Фейсбук група "Сдружение на заведенията в България" с над 5000 членове.