Под водата в залива Вромос, западната акватория на нос Акра край Черноморец, е открито древно търговско селище - тържище, разположено в тих малък залив, южно от крепостта Акра. Обектът е разположен на площ от 2 декара, съобщават от Националния исторически музей.
При подводните издирвания екипът на доц. д-р Иван Христов, станал известен това лято от археологическите си проучвания, се е натъкнал на огромно количество строителна и битова керамика.
Най-ранни са гръцките амфори от V в. пр. Хр. Следват плоски коринтски керемиди от Елинистическата епоха (IV-III в. пр. Хр.), както и ранноримски амфори от I-II век. Открити са и цели съдове, животински кости и каменни блокове от зидове.
Новооткритият обект се намира до непресъхващ извор. Археолозите приемат, че това е древно тържище (емпорион), където са разтоварвани от морето малки кораби, с товар, предназначен за селищата на полуостров Свети Никола (днес в района на Черноморец б.р.).
Обектът е многослоен и доказателство за това са откритите на малка дълбочина десетки цели средновековни тухли. Очевидната приемственост в използването на този залив (включително и в момента) обуславя неговото значение и дава перспективи за бъдещи проучвания.
Експедицията на НИМ се опитва да установи връзката на новооткрития подводен обект с обекта, разположен в границите на действащо военно поделение на противозъдушната отбрана.
През 80-те години на миналия век в поделението са открити ценни епиграфски паметници, които биха дали допълнителна информация за историята на Черноморец.
Друг обект, върху който работи екипът на доц. Христов, е древен кей, разположен западно от приводнената част от крепостната стена на Акра. На дълбочина 3 метра е документирана дървена конструкция, от която са взети проби за дендрохронология и радиовъглероден анализ, с които ще бъде установено в Германия приблизителната датировка на обекта.
Изключителни важни са и други единични находки от подводните проучвания - старогръцки оловен щок и цяла средновековна амфора от XI век.
Предметите са намерени на дълбочина 15 м в средата на залива Вромос и дават информация за корабоплаването в тази част на Българското черноморие.
Експедицията на НИМ се провежда в рамките на програма за проучване на историята на нос Акра и е втората подводна експедиция по Южното Черноморие на културната институция след предаване на щафетата от един от доайените на българската подводна археология - проф. Божидар Димитров.