Действията, извършвани от човешките същества във връзка с първичния инстинкт носят неочаквани облаги на участниците. Учените са ги систематизирали и обяснили. Все пак, за отбелязване е, че те говорят за секс, но имат предвид оргазми. Та ето пет научни причини да бъдат обичани още повече, ако това въобще е възможно.
За гладка и еластична кожа
При редовен секс в организма се увеличава количеството на важния за жените колаген, който, както и известно, прави кожата да изглежда по-гладка и еластична. А изработващият се по време на секс прогестерон избавя лицето от пъпки. Според американски изследователи, двойките, които правят секс поне 3 пъти седмично, след 30-годишна възраст изглеждат с 2-3 години по-млади от останалите си връстници.
Против бесзъние
Сигурно всеки знае колко сладко се заспива след секс, довел до оргазъм. Това се дължи на повишеното ниво на хормона окситоцин, който има силно успокояващ ефект и играе ролята на добро естествено сънотворно.
Неочаквано обезболяващо
При това без странични ефекти. Резултатите от редица изследвания сочат, че сексът помага да се намали и дори да изчезне усещането за болка. Преди оргазъм в кръвта на човека се изхвърля окситоцин и под неговото влияние се образуват болкоуспокояващите ендорфини – естествени аналози на морфина. При жените сексът способства и за производството на естрогени, които пък потискат болките, свързани с предменструалния синдром.
Сексът укрепва имунитета
Хората, които редовно правят секс, имат в кръвта си с 30% повече антитела. Затова сексуално активните по-рядко боледуват от грип, настинки и други инфекциозни заболявания. Що се отнася до другите видове заболявания, предаващи си по полов път, при използване на съответните предпазни средства и добра хигиена те не представляват опасност.
Повишава коефициента на интелигентност
Не всеки е склонен да повярва в това, но изследване показва, че с всеки оргазъм човек повишава своя коефициент на интелигентност. По време на оргазъм кръвообращението в организма се извършва с максималната скорост и обогатената с кислород кръв бързо достига до всички органи, в това число и до главния мозък. А хипоталамусът, който е центърът на управлението на хормоналната система, контролира работата на центровете на паметта и обучението.