Замразяват цените на основни храни. Преглед на националния печат

Въвеждането на пределни цени за група храни, произвеждани от български фирми, е сред най-коментираните теми във всекидневниците.

„Десет продукта на български производители ще имат таван на цените, съобщи земеделският министър Мирослав Найденов. Земеделското министерство е договорило тавана на цените с две търговски вериги.
Десетте продукта в т.нар. „социална кошница" са: хляб, кисело мляко, прясно мляко, сирене, масло, кашкавал, пилешко месо, свинско месо, яйца и кренвирши... Споразумението ще е валидно от утре в срок от три месеца.
Министърът благодари на магазините за решението и социално отговорната позиция, каза Найденов. Аз им предложих тази социална кошница и трябваше да ги убедя, че те се слагат ежедневно на трапезата и хората не могат да минат без тях, каза още министърът." - в. „Стандарт".

„Две търговски вериги - "Кауфланд" и "Метро" са поели ангажимент да не увеличават в продължение на три месеца цените на основни храни, съобщи министърът на земеделието Мирослав Найденов...
Найденов очаква до края на деня и други вериги да се присъединят към споразумението. "Благодаря им за това решение и тази социално отговорна позиция", каза министърът. 
До споразумението се стигна след вчерашното предупреждение, че  ДАНС и НАП ще проверяват в следващите две седмици паричните потоци по веригата за производство и продажба на млечни и месни продукти. Обяснението на министър Найденов за тези мерки беше, че производството на основни храни е обект на националната сигурност.
В съобщение до медиите "Кауфланд" увери, че е социално отговорна компания, която ще разшири списъка с храните, обявени от министъра и дори ще ги включва в промоции, с които ще понижи цените им още повече..." - информира в. „Дневник".

„Хипермаркети и министър ще се правят три месеца на социални" - пише в. „Сега".
„Земеделското министерство се договори с веригите "Кауфланд" и "Метро" да не се вдигат цените на 10 основни храни през следващите 3 месеца, стана ясно вчера. Очаквало се към споразумението да се присъединят и други хипермаркети. Лично министър Мирослав Найденов, който очевидно още не е разбрал, че поскъпване не се преборва с мораториум, се похвали. Миналата година кабинетът и "ЛУКойл" обявиха замразяване за дизела и бензина, което доведе само до по-голямо поскъпване след изтичането на сделката.
Договорката от вчера се отнася само за "произведено в България" и обхваща десетте традиционни за българската трапеза продукта: хляб, кисело и прясно мляко, масло, сирене, кашкавал, яйца, пилешко, свинско месо и кренвирши.
"Благодаря им за това решение и за тази социално отговорна позиция", каза министърът. Оказа се, че той е моторът на споразумението. "Аз им предложих тази социална кошница и трябваше да ги убедя, че тези стоки се слагат ежедневно на трапезата и хората не могат да минат без тях", каза още министърът. Сделката влиза в сила от днес и важи в следващите 3 месеца. От обясненията на Найденов не се разбра за чия сметка ще е натискането на цените.
Фирмите имат различна степен на готовност, а мярката отприщи противоречиви коментари.
От "МЕТРО Кеш енд Кери България" признаха, че още не са наясно как ще изпълнят ангажимента.
"Ще подкрепим призива на министъра, но тепърва предстои да се уточнява механизмът, по който ще се случи задържането на цените", каза за "Сега" Елена Симеонова, мениджър корпоративни комуникации. Тя обясни, че с министерството са се разбрали за 10 стоки, но на 1 продукт има 15 доставчици и не се знае на всички или само на някои ще са замразени цените. Тя не успя да обясни и дали намаленията ще бъдат за сметка на доставчиците.
От "Кауфланд" бяха категорични, че задържането на цените ще бъде за сметка на компанията. Те също декларираха, че подкрепят политиката на правителството. Веригата дори е разширила доброволно "социалната кошница" на Мирослав Найденов, като добавила наденица, шпек и кайма. В магазините й непоскъпващите артикули ще бъдат маркирани със специален знак.
Според Николай Вълканов от Института за пазарна икономика обаче мораториумът е поредното абсурдно решение на земеделското ведомство, което няма да доведе до нищо добро. Според него ще последват много проблеми и фалити за по-малките по веригата, защото това задържане ще е за сметка на всички преди хипермаркетите. "Друг ефект от тази абсолютно недопустима намеса е, че цените ще скочат веднага след като изтекат трите месеца", каза още Вълканов.
"Големи международни търговски вериги като "Метро" и "Кауфланд" могат да си позволят замразяване на цените на някои стоки и за повече от три месеца, но след това ще ги вдигнат рязко, за да компенсират задържането - както постъпи преди известно време и "ЛУКойл България", коментира за "Сега" изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. По думите на Данев през времето, когато няма да се вдигат цени, ще бъде "убита конкуренцията" на малките български фирми, които предлагат хранителни стоки в кварталите. "По-добре е земеделският министър, вместо да преговоря с търговските вериги и да взема популистки решения, да помисли за такава политика в сектора, при която делът на българското производство на месо и зеленчуци да се увеличи, защото вносът сега е около 75%", коментира още Божидар Данев.
"Изненадан съм от това решение на земеделския министър", каза от своя страна производителят на месни продукти Кирил Вътев, член на "Произведено в България". Той посочи, че не знае подробности, но подобно решение е "странно" и с неясни ползи. Вътев се притеснява, че замразяването на цените ще е главно за сметка на българските производители, които и без друго са смачкани от поскъпванията на тока, суровините и горивата, а са принудени да не вдигат цените на своите изделия, защото се съобразяват с доходите на крайния купувач. "Ако замразяването на цените ще се поеме изцяло от търговските вериги, това много би ме зарадвало, но го смятам за нереалистично", заяви Вътев..." - продължава всекидневникът.

Петъчните вестници съобщават и за препоръка на ООН към България да не допуска третирането на жените като сексуални обекти или стоки.

„България е длъжна да премахне стереотипите по отношение на пола и да гарантира, че жените не се представят като сексуални обекти или стоки. Това гласи една от над 50-те препоръки към страната ни (в областта на спазването на правата на жените) от Женския комитет към ООН, съобщи адвокат Милена Кадиева от фондация „Джендър Алтернативи".
По думите й, цитирани от Дарик,  това не се случва дори на страни от Третия свят..." - информира в. „24 часа".

„Сред по-важните препоръки са: създаване на механизъм за изпълнение на решенията на Комитета и необходимостта от създаването на Закон за равните възможности на жените и мъжете. Засегнати са и противоречиви текстове от Наказателния кодекс, касаещи блудството. Необходима е и промяна в Закона за защита от домашното насилие." - пише „Труд" в идентична публикация.

Случаят със съдия Мирослава Тодорова отново е във фокуса на всекидневниците.

„Първото наказание на съдия Мирослава Тодорова, наложено от ВСС, бе отмемено от тричленен състав на Върховния административен съд.
Преди скандалното уволнение на председателя на Съюза на съдиите в България, кадровиците я наказаха с 15% намаление на заплатата за срок от две години заради забавянето на дела.
Тази санкция ВСС наложи след проверката на цялото наказателно отделение на СГС, предприета заради размотаването на едно от делата "Софийски имоти" от председателката на правораздавателната институция Владимира Янева.
За сравнение, тя бе наказана само със забележка, въпреки че забавените от нея дела са незначителен брой по-малко от тези на Тодорова.
В състава, който отменя решението на ВСС, влизат съдиите Юлия Ковачева, Соня Янкулова и Иван Раденков. Мотивите са множество публикации, в които членове на съвета и шефът на Инспектората към ВСС Анна Караиванова отправят критики към работата на Тодорова.
Наказанието на Тодорова дойде след провериха на работата на съдиите от Наказателното отделение на Софийския градски съд. В мотивите си върховните съдии изтъкват, че кадровият орган е наказал шефа на Съюза на съдиите за общо 57 забавени дела. По 43 от тях обаче срокът за налагане на наказание е погасен по давност. Това на практика означава, че ВСС няма право да търси отговорност за тези дела от Тодорова. Освен това съдът приема, че е нарушено правото на защита на съдията..." - информира „24 часа".

В. „Стандарт" също тделя място на темата:
„Решението е дълго над 60 страници...
Съдът приема, че е нарушено правото на защита на съдия Тодорова, защото не е била изслушана от дисциплиниращият орган. Освен това е записано, че от 57 забавени дела, заради които Тодорова е наказана, по 43 от тях е изтекла давността.
ВАС оспорва и законността на дисциплинарния състав, в който не е имало нито един съдия:
"Като не избрал решение в съответствие с нововъведения от законодателя принцип на осъществяване на кадровите решения в съдебната власт, изрично посочен в мотивите на закона, органът не избрал най-благоприятното решение и по този начин упражнил предоставената му оперативна самостоятелност незаконосъобразно", пишат още съдиите.
Съдът приема, че е било нарушено и правото на справедлив процес: "Видно, тази трайно отстоявана позиция на Главния инспектор, която с оглед на законовата му компетентност по чл. 60 ЗСВ да осъществява общо организационно и главното - методическо ръководство на дейността на Инспектората, както и с оглед на изготвените от него документи - неразделна част от проверката, дава основание да се постави под съмнение спазването на принципите на обективност и законосъобразност при извършване на проверката в наказателно отделение на Софийски градски съд, което рефлектира върху правото на справедлив процес".

В. „Дневник" помества обширна публикация по темата:
„ВАС оспорва законността на дисциплинарния състав, в който не е имало нито един съдия:..
"Висшият съдебен съвет е имал две възможности - да избере чрез жребий дисциплинарен съвет от целия си състав или да избере чрез жребий състав само измежду членовете си, които са били преди членството си в Съвета, съдии. Законосъобразно е това решение, което е най-благоприятно за държавата и обществото. Преценката за това кое е най-благоприятно за обществото и държавата съдът прави на база съответствието на решението с целта на закона и общите принципи на правото. Целта, която всеки закон си поставя, съгласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за нормативните актове, се формулира в мотивите му. В случая в мотивите на закона законодателят ясно е формулирал целта - "разделение между съдии и прокурори в работата на ВСС при приемане на решения по кадрови въпроси", пишат още съдиите.
Те приемат, че е било нарушено и правото на справедлив процес...
Тодорова е била наказана, без изобщо да приложи критерия за преценка на срочността за решаване на едно дело - т. нар. "разумен срок".
"Защото наказването на магистратите няма да реши проблема със срочността, ако делата са повече от възможностите. Или ще го реши, като остави идеята за правилното решаване на делата и мисленето им в миналото. Управленският подход не изисква всеки от членовете на ВСС да се постави на мястото на колегата си с подобна статистика, не изисква самият той някога да е бил поставен в същата ситуация и да му се е налагало да свършва такова количество работа, а изисква да се прецени какво трябва да се направи, за да се подобри правораздаването за хората. т.е. кои ценности браним", заяви Мирослава Тодорова пред "Дневник" след като ВСС я наказа с намаление на заплатата.
"Този извод е следствие на липсата на ясни, предварително определени и публично оповестени, критерии за оценка на сложността на делата и оценка на поведението на съдията, обективирани в изискванията за неговата натовареност. Той е следствие и на недоказаната причинна връзка между безспорно установения факт на неизготвяне на съдебни актове в процесуалните срокове и виновно поведение на съдията", пише още в решението..."

Вестниците правят паралели между казуса с Мирослава Тодорова и други скандални случаи в съдебната система.

„ВСС пусна през зъби проверка за фаворитка на властта" - пише „Сега".
"Правосъдният министър Диана Ковачева обясни след заседанието на ВСС, че подкрепя всички предложения за наказания на "всички съдии, които имат драстично забавени дела, особено тогава, когато става въпрос за погасени по давност производства".
Опитът на Висшия съдебен съвет (ВСС) да демонстрира липсата на двоен аршин при дисциплинарната практика чрез зам.-шефа на Софийския градски съд Петя Крънчева изглежда направо комичен. След като вътрешният министър Цветан Цветанов даде благословията си да бъде проверена Крънчева, Инспекторатът на ВСС реши да го направи, но само за една година назад за разлика от дисциплинарно уволнената й колежка Мирослава Тодорова. Дейността на Тодорова е проверявана детайлно за времето, откакто правораздава. Като причина за двойния стандарт вносителят на предложението за Крънчева Пламен Стоилов посочи факта, че дейността й вече е била инспектирана през 2011 г. В същото време обаче работата на Тодорова бе проверявана многократно, при това все по дела отпреди няколко години. След поредното посочване на случай от Цветанов Мирослава Тодорова бе ревизирана и наказвана.
Петя Крънчева е фаворитка на председателката на Софийския градски съд и семейна приятелка на Цветан Цветанов Владимира Янева. По настояване на Янева кадровиците направиха преди няколко седмици Крънчева зам.-шеф на СГС. И Крънчева, и Тодорова са критикувани за едно и също - протакане на дела, но едната бе уволнена, а другата - повишена. Така например Петя Крънчева гледа делото "ЦКБ", където подсъдими са Павел Тренев и Димитър Димитров-Шашмата, вече 8 г. на първа инстанция. Именно това дело и информацията, че обвиненията за измама на Майкъл Чорни, повдигнати на двамата основни подсъдими Тренев и Димитров, са били частично свалени заради изтичането на абсолютната им давност, стана повод Цветанов да обяви, че трябва да се провери и работата на Крънчева..." - се казва още н публикацията.

„Вече 9 месеца Висшият съдебен съвет (ВСС) не се произнася по искането за уволнение на скандалната съдийка Мария Георгиева, която през есента на 2011 г. наложи запори на най-авторитетните всекидневници "Труд" и "24 часа". Още в края на октомври м.г. съдебният инспекторат поиска магистратката от Софийския градски съд да бъде изгонена от системата.
Дисциплинарните дела срещу съдии по закон се гледат при пълна тайна и няма официална информация как се движи това срещу Георгиева. "Труд" обаче научи, че тя е използвала всички възможни похвати да протака решението за уволнението . Няколко пъти е представяла болнични, имало е проблеми и с призоваването пред дисциплинарния състав.
Георгиева беше предложена за уволнение, след като ревизорите на Темида бяха залети от сигнали срещу нея. Тяхна проверка установи, че съдийката е участвала в т.нар. схема с дела близнаци. Това е начин да се заобиколи задължителното по закон случайно разпределение на делата и да се избере удобен съдия. Инспекторите получиха 10 сигнала срещу Георгиева само за периода от 2010 г. до август 2011 г. Тяхната проверка на работата на съдийката започна, преди тя да стане оръжие в скандалната атака срещу "Труд" и "24 часа". Запорите на двата вестника бяха наложени през октомври 2011 г., а ревизията на Георгиева почна по-рано същата година - на 22 юли.
Инспекторите установиха, че "нарушенията на Мария Георгиева се характеризират със своята многобройност и тежест". Сред тях са "неспазване на срокове, закъснение от 15-18 месеца по изписване на решения, погазване на принципа на случайно разпределение на делата".
На 1 декември м.г. Георгиева беше отстранена от длъжност и нямаше право да гледа дела в продължение на 6 месеца. Очакваше се до изтичането им ВСС да вземе решение дали да я уволни. За сравнение случаят на единствения съдия, уволнен през тази година - Мирослава Тодорова, се движеше с доста различно темпо. Дисциплинарното дело срещу Тодорова започна в края на март и на 12 юли тя вече беше уволнена. Така по-малко от 4 месеца стигнаха на ВСС, за да уволни шефката на Съюза на съдиите, но вече 9 месеца не решава дали да изгони Георгиева. Тя вече е на работа и решава дела, а казусът с уволнението е на път да се проточи толкова, че да го наследи следващият ВСС. Тогава ще трябва да бъде избран нов дисциплинарен състав, който да продължи работата по делото срещу нея..." - в. „Труд".

  

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини