Делът на пушачите сред пълнолетното население у нас е 34%. Мъжете, хората на възраст между 30 и 59 години и ромите, употребяват тютюневи изделия по-често от останалите. Едва 3% са отказали цигарите след въвеждане на забраните за пушене на 1 юни. Това сочат данни от последното национално представително изследване на НЦИОМ.
46% от участвалите в изследването твърдят, че никога не са пушили. Така отговарят предимно жените и най-възрастните участници в проучването, съобщи БГНЕС.
Една пета от интервюираните са бивши пушачи. Най-често отказалите се от тютюнопушенето са мъже и хора на възраст между 40 и 49 години.
Влизането в сила на забраната за пушене на закрити обществени места от 1 юни не е довело до съществено редуциране на броя на пушачите у нас. Едва 3% от интервюираните пушачи посочват, че са отказали цигарите след тази дата, като най-често това са хора на възраст между 30 и 39 години. Мнозинството от пушачите (74 на сто) твърдят, че в момента пушат толкова, колкото и преди влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене.
Една пета от пушачите са намалили количеството изпушвани от тях цигари след 1 юни 2012 г. Това е характерно най-вече за жителите на столицата. 79% от активните пушачи в момента предпочитат да посещават заведения, разполагащи с лятна градина или намиращи се изцяло на открито. Други 41% излизат да пушат извън заведението, което посещават, а 29% предпочитат да не пушат в заведения на закрито.
Едва 15% от пушачите твърдят, че не посещават заведения и затова забраната не е проблем за тях.
В момента 43 на сто от активните пушачи поне на декларативно ниво твърдят, че ако решат да отказват цигарите, ще го направят само ако пушенето стане финансово непосилно за тях. На такова мнение са предимно хората на възраст между 30 и 39 години, нискообразованите, жителите на малките градове и селата, както и бедните.
За 37% от пушачите основание да се откажат от тютюна би било появяването на сериозни здравословни проблеми. Това се отнася в най-голяма степен за жените, за най-възрастните респонденти, за заможните, за жителите на столицата и на градовете-областни центрове.
17 на сто от пушещите пък твърдят, че ако решат да се откажат от този навик, това няма да е свързано нито с финансови или здравословни причини, нито със семейство, работа или забрани за употребата на тютюневи изделия, а ще бъде въпрос на техен личен избор. Такава позиция заемат предимно хората на възраст между 40 и 49 години и високообразованите респонденти.
Изследването на НЦИОМ е проведено в периода 27 юни - 03 юли. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни жители на 86 населени места.
Въпреки забраната за пушене на стадиони, на концерта на Guns N` Roses в София преди два дни масово се пушеше и никой не следеше за нарушители.