Досега Земята бе единствената планета, за която се знае, че има значителни запаси от вода под повърхността.
Анализ на два марсиански метеорита показва, че водното количество на места в мантията на Червената планета е много по-голямо, отколкото са предполагали учените, и е сходно с това на Земята.
Резултатите от изследването на специалисти от научния институт "Карнеги" не само ще попълнят знанията за геоложката история на Марс, но и разкриват нови данни за водата на повърхността и възможността тя да е поддържала живот на Червената планета.
Учените са анализирали два метеорита, известни като шерготити. Те са сравнително млади и са се образували в резултат на частичното топене на марсианската мантия, след което са кристализирали на малка дълбочина под и на повърхността на планетата. Метеоритите са "пристигнали" на Земята, след като са били изхвърлени от Марс преди 2,5 милиона години.
Анализирайки минерала апатит в двата метеорита, които са се формирали по различен начин, специалистите са установили, че водното съдържание в него е сходно в различните проби. Учените са изчислили, че марсианската мантия, от която произлизатметеоритите, е съдържала между 70 и 300 части на милион вода.
За сравнение - концентрацията на водата в скалите в земната мантияе между 50 и 300 части на милион. Авторите на проучването смятат, че водното количество, открито в изследваните проби, може да е било достатъчно на Марснякога да е съществувал живот, ако процеси, като например изригването на вулкани, са изваждали водата на повърхността на планетата.